Multipl Skleroz MS EMES ve D3 Vitamini

Multipl Skleroz MS EMES ve D3 Vitamini

Multipl Skleroz MS EMES ve D3 Vitamini – Şüphesiz D3 vitamini 21. yüzyıl insanının belki en büyük handikaplarından. Bilişim çağında olmamız yüzünden çok fazla zamanımızı kapalı mekanlarda geçirmek zorunda kalıyoruz. İnsanlar için en büyük D3 vitamini kaynağı güneş. Kapalı mekanlarda geçirdiğimiz zamanın artması sonucunda vücudumuz yeterince D3 vitamini sentezleyemiyor. Günümüzde yapılan araştırmalar MS ve D3 vitamini bağlantısını her geçen gün arttırıyor.

D3 Vitamini Seviyeleri

ABD Endokrin Derneğine göre kanımızda olması gereken D3 vitamini miktarları:

  • “Eksik” – ≤ 20 ng/mL (≤ 50 nmol/L)
  • “Yetersiz” – 21–29 ng/mL (51–74 nmol/L)
  • “Yeterli” 20 ng/mL (50 nmol/L) ≥ 30 ng/mL (≥ 75 nmol/L)
  • “İdeal” – 40–60 ng/mL (100–150 nmol/L)

Türkiye’de bir kapalı mekan çalışanı iseniz, büyük ihtimalle D3 seviyeniz yetersiz veya eksik.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5990512/

D3 Vitamini Testi

Günümüzde D3 vitamini testlerini sağlık kurumlarında rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Aile hekiminiz size bu konuda yardımcı olacaktır. Kanınızdaki D3 vitamini seviyesini bilmek için kandaki (serum) 25(OH)D testi talep etmelisiniz. Genelde test sonucu bir kaç saat içinde belli olacaktır.

D3 Vitamini Kaynakları Neler?

En önemli D3 vitamini kaynağımız bedava ve sınırsız olarak yaralanabileceğimiz güneş. Vücudumuz güneş ışığı sayesinde cildimizde bulunan 7-dehydrocholesterol zoosterolünü sentezleyerek D3 vitamini oluşturuyor. Gerçekten inanılmaz.

MS ve D3

D3 vitamini aşağıdaki yiyeceklerde bolca bulunur:

  • Balık yağı
  • Balık
  • Karaciğer
  • Yumurta sarısı
  • Tereyağı

https://sbu.saglik.gov.tr/Ekutuphane/kitaplar/B%202.pdf

Bir başka seçeneğimiz ise piyasada bulunan D3 vitamini takviyeleri. Damla veya jel kapsül şeklinde sunulan bu takviyelerin kullanımında sağlık profesyonellerinden destek almanızı tavsiye ediyoruz. D3 vitamininin fazla ve bilinçsiz kullanımı zararlı olabiliyor. D3 vitamini vücudumuzdaki magnezyum ve kalsiyum ile doğrudan ilgili. Daha sonra bu üçlü ile ilgili detaylı yazılar yazacağız.

Ayrıca sağlık kuruluşlarında D3 vitamini ampülleri ile takviye yaptırabilirsiniz.

D3 Vitamini Eksikliği MS’i Ne Kadar Arttırıyor?

Bilim insanları beyaz tenli 148 denek grubu ve 296 kontrol grubunun olduğu bir araştırmada kanda bulunan yüksek D3 vitaminin MS riskini azalttığı sonucuna varmış.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17179460/

D3 vitaminin en büyük kaynağının güneşin yardımı ile kendi vücudumuz olduğunu söylemiştik. Araştırmacılar güneşin gücünün azaldığı daha kuzey ve güney bölgelerde MS hastalığının arttığını gözlemlenmiş. İstisna olarak İtalya ve Kuzey İskandinavya sonuçlara uymuyor. Mantıklı bir açıklama olarak genetik ve alışkanlıklar (yüksek deniz ürünü tüketimleri?) diyebiliriz.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21478203/

D3 Vitamini ve MS

Bir MS hastası iseniz D3 vitamini sizin için şüphesiz hayati bir öneme sahip. Daha sonra bu konu ile ilgili çok daha fazla içerik paylaşacağız.

Bunlardan bir tanesi BENEFIT Araştırması. Klinik izole sendromu durumunda ve MS şüphesi olanlar üzerinde yapılmış bir araştırma. Deneklerin kandaki D3 vitamini seviyeleri 6. ay ve yıllık olarak ölçülerek önemli sonuçlar ortaya çıkmış. Bunlar:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24445558/

Grafik 1A: D3 vitamini seviyelerinin yüksekliği ile MS teşhisi arasında bağlantı var. Özellikle zaman ilerledikçe D3 vitamini seviyesinin önemi çok daha belirginleşiyor. 5. yıl 50 nmol/L veya fazlası kandaki D3 vitamini seviyesine sahipseniz diğerlerine göre %50 daha az risktesiniz.

Grafik 1B: D3 vitamini ile yeni aktif lezyonlar ve toplam lezyonlar arasında bağlantı var. Kısaca D3 vitamini hastalığın etkilerini azaltıyor.

Grafik 1C:  D3 vitamini ile lezyonlarımızın büyüklüğü arasında şüphesiz bir ilişki var. Özellikle 5. yıl verisi gerçekten çarpıcı. Yaklaşık 4 kat fazla olan hacim değişimi.

Grafik 1D: En önemlisi D3 vitamininin beynimizi hacim azalmasına karşı koruduğunu gösteriyor. Bir başka çıkarım ise hacim azalmasını yavaşlatması.

MS İlaçları ile Birlikte D3 Vitamini?

Daha sonra D3 vitamininin bazı ilaçlar ile birlikte kullanımı hakkında bir yazı paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir