Multipl Skleroz MS EMES nedir

Multipl Skleroz MS EMES Nedir?

Multipl Skleroz MS EMES Nedir? Bu yazımızda kısaca, ileride çok daha detaylı olarak yazacağımız temel noktalara değiniyoruz.

Kişinin kendi bağışıklık sisteminin bilinmeyen nedenlerle vücudumuzda mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfa (miyelin) zarar vermesi sonucu oluşan hastalıktır.

Multipl Skleroz MS EMES Neden Olur?

Tam olarak sebebi bilinmemekle birlikte çeşitli teoriler mevcuttur. MS fiziksel olarak hiç bir sorunu olmayan insanlarda ve hatta sporcularda bile görülebilmektedir. Stres gibi çevresel etkenlerin hastalığın bir sebebi olabileceği dile getirilse de ispatlanmış bir çalışma yoktur.

Bir çoğumuz ofis gibi kapalı mekanlarda çok zaman geçirmekteyiz. Günümüzde D3 vitamini eksikliği bu yüzden çok yaygındır. Araştırmalar D3 vitamini eksikliğinin MS riskini arttırdığını göstermektedir. Dolayısı ile mekanizması bilinmesede D3 vitamini eksikliği ve MS ile bir bağlantı vardır.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5990512/

Multipl Skleroz MS EMES Çeşitleri Nelerdir?

Dünyada en çok rastlanan tipi ataklı ve düzelen (RRMS) tipidir. Bütün hastaların yaklaşık %87’si RRMS’tir. RRMS’te nörolojik hasarın olduğu ataklı aktif dönemleri daha sonra iyileşme ve sakinliğin olduğu remisyon dönemleri izler. Atak sıklıkları ve şiddetleri kişiden kişiye göre değişir.

Primer progresif (PPMS) ise %10 ile %15 aralığında görülür. Teşhis sonrası ilerleyişi daha hızlıdır ve genelde ataklar olmaz. Kişiden kişiye değişen hızlarda nörolojik bir gerileme söz konusudur.

Sekonder progresif (SPMS) hastalığın ikinci bölümü olarak görülür. RRMS hastalarının %65’e yakını SPMS olur. Bu dönemde ataklar çok azalır veya hiç olmaz. Yavaş bir nörolojik gerileme söz konusudur.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5241505/

Benign MS genel olarak tanımlanmamış olsa da, teşhisten 15 yıl sonra EDSS (“Expanded Disability Status Scale” – “Genişletilmiş Engel Durumu Ölçeği) skorunun 3 puan veya altında olması durumunda kullanılır. Hastanın yaşam kalitesi neredeyse hiç veya çok az değişir.

https://www.noroloji.org.tr/TNDData/Uploads/files/MS%27KILAVUZ%282%29.pdf

Bir başka çok nadir görülen MS türü ise Marburg’tur. Bu tür MS, PPMS’ten çok daha hızlı, bir kaç yıl içerisinde hastanın hayatını fazlası ile etkiler. Tümör benzeri büyük hasar plakları oluşturur.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15727234/

Multipl Skleroz MS EMES Teşhisi Nasıl Konur?

MS tanısı genel olarak diğer hastalıkların ve olasılıkların elenmesine dayanmaktadır. Günümüzde kabul gören altın standart 2017 revizyonlu McDonald Kriterleri’dir. Sağlık profesyonelleri tarafından manyetik rezonans görüntüleme (MRI) teknolojisi yardımı ile kullanılır.

https://www.thelancet.com/journals/laneur/article/PIIS1474-4422(17)30470-2/fulltext?elsca1=tlxpr

Teşhise yardımcı olunması amacı ile uyarılmış potansiyeller testleri (VEP, BAEP, SEP) günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu testlerde beyninizin özel ve hassas olarak yaratılmış görsellere, seslere ve elektrik akımlarına verdiği tepkiler değerlendirilir.

https://www.webmd.com/multiple-sclerosis/evoked-potential-tests

Multipl Skleroz MS EMES Öldürücü müdür?

MS tek başına ölümcül bir hastalık değildir. Hastaların yaşam beklentisi neredeyse diğer insanlara yakındır. Günümüzde koruyucu ilaçlar ve kişinin kendisine önem vermesi hasta ömrünü uzatmaktadır. Çoğunlukla MS hastaları diğer insanlar gibi kanser, kalp krizi, beyin kanaması vs. gibi sebepler yüzünden ölür.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1069023/

Mutlipl Skleroz MS EMES ile Yaşam

Diğer bir çok hastalığın aksine MS kişiden kişiye oldukça farklılık gösterebilen bir hastalıktır. Farklı MS tipleri yaşamı daha farklı etkiler. RRMS’in hayata etkileri PPMS’e göre daha farklı olmaktadır. RRMS hastaları atak dönemlerinde PPMS hastaları ise hastalık süreleri ilerledikçe olumsuz etkilenirler.

RRMS hastalarının atak sonrası tam olarak iyileşmeleri önemlidir. Günümüzde RRMS’e karşı bir çok koruyucu ilaç alternatifi bulunmaktadır. İlaçlara ek olarak kişinin kendisine dikkat etmesi daha iyi bir hayat sağlayacaktır.

PPMS hastaları için hastalığın ilerleyişini yavaşlatan yeni ilaçlar umut vericidir. Diğer bütün MS hastaları gibi kişisel bakım ve gelişim çok önemlidir. PPMS hastaları hayat standartlarını düzenlemek için daha farklı hareket edebilmektedir.

Özetle Multipl Skleroz MS EMES Nedir? Sorusunun cevaplarından biriside: MS uzun bir yolculuktur. Sizinle her zaman beraberdir. Bazen size karşı pek nazik değildir ama sakinleştirmek için çarelerimiz var. Tıp MS konusunda her geçen gün yenilikler sunmakta. Yeni araştırmalar hayatımızı iyileştirebiliyor. MS konusunda kaynaklara ulaşmak internet sayesinde çok kolaydır. Doğru kaynaklara ulaşıp, zararlı kaynakları ciddiye almamak ise hayati bir öneme sahiptir.

Multipl Skleroz MS EMES Nedir
Multipl Skleroz MS EMES Nedir? Bir yolculuktur…

Sağlık Profesyonelleri

Şüphesiz bizler için son derece önemli kişilerdir. Düzenli takiplerimiz, psikolojik destekler, atak dönemlerinde tedavilerimiz ve koruyucu ilaçlar sayesinde daha iyi bir hayat sürebilmekteyiz. Sağlık profesyonellerinin görüşlerinin, teşhislerinin ve tedavilerinin yerini hiç bir alternatif tutamaz.

Genel Kategorisinde Yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir