multiple skleroz ms emes ilaçları

Multipl Skleroz MS EMES İlaçları

Multipl Skleroz MS EMES İlaçları – Günümüzde sağlık biliminin ilerlemesi sayesinde bir çok yeni koruyucu ilaç bizlerin yardımına koşuyor. Maalesef hastalığın bir tedavisi yok ama hayatımızı iyileştiren, hastalığı değiştirebilen ilaçlar var.

Birinci Basamak İlaçlar

Hastalığın başlarında ve bazen klinik izole sendromu durumlarında kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçların temel amacı atak sıklığını azaltmaktır.

Birinci basamak interferon beta grubu ve glatiramer asetat ilaçları hastanın kendisi düzenli olarak deri altına enjekte eder. Enjeksiyon sıklığı ilaç markasına göre değişir. Genelde haftada 1 ve 3 doz olanları yaygındır. Başlangıçta düşük doz, ilerleyen zamanlarda tam doz kullanılır. Kişiden kişiye değişmekle birlikte ateş ve karaciğer fonksiyonlarında değişimler sık görülen yan etkilerdir. Bu yüzden sağlık profesyonellerinin takibi önemlidir. Genellikle lerleyen zamanlarda yan etkiler azalır veya tümüyle kaybolur. Enjeksiyon yerlerini düzenli olarak değiştirmeye ve takibini yapmayı ihmal etmemeniz gerekir. İnterferonlar prospektüsünde yazdan koşullara uygun saklanmalıdır.

Teriflunomid ve dimetil fumarat grubu ilaçlar tablet formundadır. Genellikle günlük kullanılır. Boyun ve yüzde kızarma, sindirim sistemi rahatsızlıkları yaygın yan etkileridir. Nadiren de olsa progresif multifokal lökoensefalopati (PML) vakaları görülmüştür. İlerleyen zamanlarda yan etkiler azalır veya kaybolur.

İkinci Basamak İlaçlar

Sağlık profesyonelleri bu basamaktaki ilaçları ilk basamak ilaçlardan beklenen faydayı göremeyen hastalara verir. Fingolimod, ozanimod, siponimod ve teriflunomide temelli ikinci basamak ilaçlar tablet formundadır. Bütün diğer Multipl Skleroz MS EMES İlaçları gibi düzenli takip önemlidir.

Multipl Skleroz MS EMES İlaçları
Rebif® Tahmin ettiğiniz kadar korkunç değil 🙂

Üçüncü Basamak İlaçlar

Ocrelizumab, natalizumab, alemtuzumab, mitoxantrone üçüncü basamak ilaçlardır. Hastalar bu basamak ilaçları bir sağlık tesisinde damar yolundan alır. İlaç alımından sonra genellikle bir kaç saat gözlem altında kalmak gerekir. Kuvvetli etkileri olduğu kadar yan etkileride fazladır.  PML riski düzenli olarak sağlık profesyonelleri tarafından değerlendirilmelidir. Risk/kazanç değerlendirmesini sağlık profesyonelleri ile yapmanız çok önemli.

Progresif Multifokal Lökoensefalopati (PML) Nedir?

Günümüzde genel nüfusta nadir görülen ve öldürücü olabilen viral bir hastalıktır. İnsanların bağışıklık sisteminin normalde baskıladığı JC Virüsü‘nün sebep olduğu bu hastalık maalesef biz MS hastalarını daha çok etkilemekte. İkinci ve özellikle üçüncü basamak ilaçların bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri yüzünden vücudumuzda JC Virüs daha az baskılanır. JC Virüs seviyesinin artması sebebiyle PML riskini arttırmaktadır. PML riskinin düzenli takibi kuşkusuz çok önemlidir.

Hangi İlacı Kullanmalıyım?

Sağlık profesyonelleri MS veya klinik izole sendromu teşhisinizi koyduğunda size uygun ilaç seçeneklerini hakkında bilgilendirecektir. Sağlık profesyonelleri genellikle ilk basamak ilaçları için enjeksiyon veya tablet seçimini yapmanızı isterler. Diğer basamaklarda ise PML riskinize bağlı olarak seçim yapmanız gerekebilir.

Bırakma (Rebound) Sendromu

Multipl Skleroz MS EMES İlaçları başlama ve bırakma aşamaları özen gerektirir. Bir çok ilacın bırakılması bir süreç eşliğinde ilerler. Bu sebeple ilacınızı sağlık profesyonelleri desteği ile bırakınız.

Multipl Skleroz MS EMES İlaçları konusunda güncel gelişmeler oldukça sizlere duyuracağız.

Rebif tescilli bir EMD Serono, Inc. markasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir