Covid-19-ve-MS

Covid-19 ve MS

Covid-19 ve MS – Covid-19 bütün dünyayı etkileyen öldürücü bir virüs. İyi haber ise Multipl Skleroz MS EMES bizi kolay hedef haline getirmiyor. Sadece dikkat etmemiz gereken farklı noktalar var.

Artan Ölümcüllük Riski

Aşağıda belirtilen MS hastalarının ağır Covid-19 rahatsızlığı geçirme ihtimalinin yüksek olduğu belirtilmekte:

  • Progresif MS (PPMS) hastaları
  • 60 yaş üstü MS hastaları
  • Erkek MS hastaları
  • Siyahi ve Güney Asyalı MS hastaları
  • Hareketliliği kısıtlanmış MS hastaları (EDSS 6 ve yükseği)
  • Obezite, şeker ve kalp/akciğer rahatsızlığı olan MS hastaları
  • Bağışıklık sistemini baskılayan, değiştiren veya düzenleyen ilaçları kullanan MS hastaları

Aşı Olmalı mıyım?

Genel olarak yeni mRna aşılarının (Pfizer-BioNTech ve Moderna) genel nüfusta güvenli ve efektif olduğunu biliyoruz.

https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-and-biontech-conclude-phase-3-study-covid-19-vaccine

Aşıların yeni olması yüzünden MS hastalarına özel bir klinik deney bulunmamakta. Bu yüzden risk/kazanç değerlendirmesini sağlık profesyonelleri ile yapmanız güvenli seçiminiz olacaktır.

Kullandığımız MS İlaçları ve Aşılar?

MS ilaçları maalesef bağışıklık sistemimizi etkiliyor. Bu yüzden aşı gibi bağışıklık sistemimizi doğrudan etkileyen araçlar MS hastaları için risk yaratabilme potansiyeline sahip. Günümüzde aşılarda olduğu gibi maalesef bu konuda da yeterince araştırma bulunmamakta. Sağlık profesyonelleri ile risk/kazanç değerlendirmesi yapmanız tavsiye edilmekte.

EMD Serono, Inc. tarafından geliştirilmiş bir interferon beta-1a olan Rebif için resmi açıklama şu şekilde:

Treatment decisions are personal and should be made between an MS patient and their healthcare teams, so please reach out to a neurologist or medical professional with questions.

https://www.rebif.com/en/covid-19-update.html

Genentech USA tarafından geliştirilmiş Ocrevus için yapılmış resmi açıklamada benzer ifadeler içermekte:

Please speak with your doctor or healthcare team before stopping or delaying treatment, as we believe that treatment decisions are personal and should be made between you and your healthcare team. Your doctor will be able to assess the benefits and risks specific to your overall health situation.

https://www.ocrevus.com/patient/support/covid-19.html

Covid-19 ve MS ve Hasteneler

Kuşkusuz Covid-19 döneminde zorunda olmadıkça hastaneye gitmemeniz hasta olmamanız açısından yararlı olacaktır. Eğer atak geçiriyorsanız ve bu yüzden kortizon tedavisi almanız gerekli ise, ev ortamında tedavi imkanlarını araştırınız. Ağızdan alınan kortizon ilaçlarının damardan alınanlar kadar etkili olabileceğini ortaya koyan çalışmalar mevcut. Bu yüzden sağlık profesyonelleri ile hastaneye yatış konusunda risk/kazanç değerlendirmesi yapınız.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7440146

Covid-19 ve MS
Covid-19 ve MS – Hastanede yan yana olmak istemezsiniz…

Özetle

Covid-19 ve aşılar çok yeni. Yıllar önce piyasaya sürülmüş MS ilaçlarının bile yeni yan etkileri ortaya çıkabilmekte. Sağlık profesyonelleri ile risk/kazanç değerlendirmesi yapmanızı ve gelişmeleri takip etmenizi öneririz. Önümüzdeki günlerde Covic-19 ve MS ile ilgili haberleri blogumuzda paylaşmaya devam edeceğiz.

Rebif tescilli bir EMD Serono, Inc. markasıdır. Ocrevus tescilli bir Genentech USA markasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir