Covid-19 Aşı Öncelikliyiz!

Covid-19 Aşı Öncelikliyiz!

Covid-19 Aşı Öncelikliyiz – Aşağıdaki yayınlamış genelgede görüldüğü üzere, aşı için öncelik tanındık.

Covid-19 Aşı Öncelikliyiz ve Kaynak

Lütfen bu linke tıklayınız.

Nasıl Randevu Alıyoruz?

Multipl Skleroz MS Emes hastası iseniz ve koruyucu tedavi ilacı kullanıyorsanız, aşı randevusu alabiliyorsunuz. Randevu için https://enabiz.gov.tr/ adresine tıklayın.

Daha sonra “COVID-19 aşı durumunu sorgulamak için lütfen tıklayınız.” yazan yere tıklıyoruz.

Covid-19 Aşı Öncelikliyiz!

Eğer her şey yolunda ise alacağınız mesaj:

COVID-19 pandemik aşılaması için belirlenen öncelikli gruplar içerisinde yer almaktasınız. Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevunuzu alarak aşınızı yaptırabilirsiniz.

e-nabız2

Aile Hekimi mi Yoksa Hastane mi?

Öncelikle COVİD-19 VE MS yazımızı okumanızı rica ediyoruz. Maalesef hastane ortamına girmek, aile hekimliğine gitmekten daha büyük risk. Ama çok önemli bir nokta var. Şuan Türkiye’de mRna temelli Pfizer-BioNTech aşısı ve Çin menşeli geleneksel Sinovac aşısı bulunmakta. BioNTech aşısı -70 derece Celcius gibi çok düşük bir sıcaklıkta saklanabiliyor. Bu saklama koşulları sadece belirli hastanelerde sağlanabilir. Bu varsayım ile aile hekimi randevusu talep ederseniz, mRna aşısı olma şansınız çok ama çok azalacaktır.

Hastane randevusu alırsak, bir ihtimalle mRna aşısı olma şansımız var. Covid-19 aşı öncelikliyiz ama şuan maalesef hangi gruplara hangi aşı yapıldığını bilmiyoruz. Dolayısı ile hastane randevusu almamız mRna aşısı olabileceğimiz anlamına gelmiyor. Sadece saklama koşullarını göz önünde bulundurarak, hastane randevusu alıp mRna aşısı olma şansımızın diğer seçeneğe göre daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Hangi Aşı?

COVİD-19 VE MS yazımızda belirttiğimiz üzere, Multipl Skleroz MS Emes hastaları ve covid aşıları ile ilgili özel bir araştırma yok. Çok yeni aşılar olduğundan bütün üreticiler konu hakkında temkinli ve topu bizlere atıyorlar. Bu sebeple risk/kazanç değerlendirmenizi sağlık profesyonelleri ile yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Covid-19 Aşı Öncelikliyiz ve Özetle

Bizlerin de dahil olduğu kronik hastalar grubuna aşı önceliği tanınması çok olumlu bir gelişme. Covid-19 aşı öncelikliyiz. Sağlık profesyonelleri ile risk/kazanç değerlendirmenizi ivedilikle yapıp, biran önce karar vermenizi tavsiye ediyoruz.

msileyasamak.com herhangi bir aşı tavsiyesinde bulunmamaktadır.

Pfizer-BioNTech ve Sinovac sahiplerinin tescilli markalarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir