Biontech ve MS EMES Multiple Skleroz

Biontech ve MS EMES Multipl Skleroz

Biontech ve MS EMES Multipl Skleroz – Sizlerle bu yazımda mRNA teknolojisine dayanan Biontech Covid-19 aşısı tecrübemi paylaşıyorum. Unutmadan Covid-19 aşısı olup olmamak bir tercih ama riskli gruptayız.

Biontech ve MS EMES Multipl Skleroz Randevu Günü

Covid-19 Aşı Öncelikliyiz! yazımda paylaştığım üzere randevumu Biontech aşısını seçerek aldım. Kısaca söylemek isterim, aşı tercihi bütünü ile size bağlı.

Hastanede maalesef tam bir kaos vardı. Sistem çöktüğünden dolayı 2 tane özel güvenlik görevlisi kağır kalem isim yazıp sıra ile alıyorlardı. Maalesef insanlar sosyal mesefe kurallarını hiçe sayarcasına birbirine yakındı. Ayrıca oldukça gergin bir ortam oluşmuştu. Bu yüzden randevunuza muhakkak erken gidin.

Biontech ve MS EMES Multiple Skleroz

Aşı Odası

Güvenlik ismimi okudu ve içeri girdim. 5-6 tane oda vardı. Dışarının aksine içerisi gayet iyi durumdaydu. Bir doktor “Biontech bekleyen var mı?” diye sordu. Ardından içeri girdim. Özellikle MS EMES Multipl Skleroz hastası olduğumu belirttim ve bir kaç soruyu cevapladım. Karışıklık olmaması adına Biontech diye tekrar belirttim.

Aşı Anı

Düzenli enjeksiyon yapan bir insan olarak iğnelere bek korkum kalmadı. Ama bu genede farklı bir deneyim oldu. Sonuçta yeni bir teknoloji ile tanışacaktım. İğne şaşırtıcı derecede hafifti. Enjeksiyonu ise hissettim.

Biontech ve MS EMES Multipl Skleroz Aşı Sonrası

Normalde 15 dakikalık bir bekleme tavsiye ediyorlar alerjik reaksiyonlara karşı. Ben tedbir amaçlı 30 dakika bekledim. Kuşkusuz alerjik reaksiyonlar biz MS EMES Multipl Skleroz hastaları için daha tehlikeli olabilmektedir. Aşılar ve MS EMES Multipl Skleroz dikkatli olunması gereken konular. 30 dakikalık beklememin ardından evime döndüm.

İlk Gün Pazar

Aşıdan bir kaç saat sonra aşı olduğum kolumda hafif bir ağrı oluştu. Gayet beklendik bir yan etki. Özellikle endiğe ettiğim yan etki ateşti. Ateşimi kontrol etme ihtiyacı dahi hissetmedim. Biraz halsizlik ve hafifleme hissim vardı.

En önemli yan etki kol ağrısı oldu. Ağrı kesici kullanma ihtiyacı duymadım ama orta şiddetli diyebileceğim bir ağrım vardı.

Uyurken ateşimin çıkabileceğini düşünsemde ateşim çıkmadı. Rahat bir şekilde bütün gece uyuyabildim.

İkinci Gün Pazartesi

Maalesef kol ağrısı hala vardı. Kolumu kullanmama engel değildi ama yukarı kaldırınca batma şeklinde ağrı hissediyordum. Halsizlik ve hafiflik hissi azalmıştı. Ateş gene yoktu.

Özetle ilk ve ikinci gün normal hayatımı yaşamama engel değildi. Biontech ve MS EMES Multipl Skleroz birlikteliği benim açımdan sorunsuz ilerliyordu.

Pazartesi günü interferon enjeksiyonu günüm. Özellikle korktuğum noktalardan birisi interferon ve Biontech ikilisinin bir sorun çıkartabileceğiydi. İyi haber, hiç bir sorun yaşamadım.

Üçüncü Gün ve Sonrası

Kol ağrısı baya hafifledi. Halsizlik ve hafiflik hissi neredeyse yoktu. Normal hayatım tam gaz devam etti.

Küçük Tedbirlerim

mRNA aşıları ve diğer aşılar nispeten yeni olduklarından diğer ilaçlar, vitaminler ve mineraller ile çapraz etkileşimleri hakkında yeterince bilgi sahibi değiliz. Bu yüzden düzenli olarak kullandığım D3-B12 vitaminlerimi, magnezyum, çinko ve selenyum takviyelerimi 3 gün boyunca almadım. Ek olarak aşının verimini azaltmamak için ağrı kesici kullanmadım.

Şeker içerikli yiyeceklerden ve atıştırmalıklardan uzak durdum. Bir ihtimalde olsa vücudumun hassas olabileceğini düşündüm. Bol bol su içtim.

Biontech ve MS EMES Multipl Skleroz Özetle

Biontech ve MS EMES Multipl Skleroz deneyimim ilk doz sonrası sorunsuz. Gördüğüm tek olumsuzluk, hastanede sıra bekleme şartlarının bulaşmayı destekler nitelikte olmasıydı. Umarım bu konuda gerekli tedbirler alınır ve hastanelerde aşı sırası beklerken olabilecek bulaşmalar engellenir. İkinci doz aşımı bekliyorum. Genel tecrübe yan etkilerin biraz daha arttığı ama sürpriz olmadığı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir