Biontech İkinci Doz ve MS EMES Multipl Skleroz

Biontech İkinci Doz ve MS EMES Multipl Skleroz

Biontech İkinci Doz ve MS EMES Multipl Skleroz – İlk doz Biontech mRNA aşımı sizlerle paylaşmıştım. Covid-19 aşınızı olup olmamak sizin vereceğiniz bir karar ama riskli gruptayız.

Biontech İkinci Doz ve MS EMES Multipl Skleroz Randevu

İlk doz aşımı 1 ay önce olmuştum. Organizasyon yetersiz ve gergin bir ortam vardı. İkinci randevumu bu sebeple başka bir hastaneden aldım.

Randevuma 20 dakika önce gittim. Otopark sıkıntısı yoktu ve arabamı rahatça park ettim. Aşı yerini gösteren işaretler yeterliydi. İlk dozun aksine ortam oldukça iyi ve organizasyon sorunsuzdu. Kapıda bir kağıtta randevuların ileri tarihi alınması gerektği yazıyordu ama sistemde olan randevuma güvendim. Bilgilendirme formunu imzaladım ve beklemeye başladım. Güvenlik direk aşı odalarına geçmemi söyledi.

Aşı Odası

Gayet ferah ve sakindi. Sanırım 5-6 tane aşı odası vardı. “Biontech bekleyen var mı?” sorusu saniyeler içerisinde geldi. Kuşkusuz, hastaneye gelmek ile aşı odasına geçmek arasında geçen zaman 10 dakika kadardı. Bu yüzden yetkililere teşekkürler.

Biontech İkinci Doz ve MS EMES Multipl Skleroz

Biontech İkinci Doz ve MS EMES Multipl Skleroz Aşı Anı

Sizlere küçük bir tüyo vermek istiyorum. Yüzü gülen bir sağlık personelinin elinin yumuşak olduğuna emin olabilirsiniz. Bir MS EMES Multipl Skleroz hastası olduğumu belirttim. Sağ kolumda interferon enjeksiyonu kızarıklığı vardı. Bu sebeple biraz yukarı doğru yapmasını rica ettim. 1-2-3 neredeyse hissetmedim bile.

Aşı Sonrası

İlk dozda yaptığım gibi 30 dakika bekledim. Ama bu sefer için daha rahattı. Çünkü ilk dozda alerjik reaksiyon yaşamamıştım. Aslında sadece beklemek için bekledim. Bir MS EMES Multipl Skleroz hastası olarak bazı konularda daha dikkatli olmalıyız. Tedbir almayı kötü bir tecrübe yaşamaya tercih etmeliyiz.

İlk Gün

ikinci doz yan etkilerinin ilk dozdan daha fazla olduğu bilimsel bir gerçek. Özellik ateş ilk doza göre 3-4 kat daha sıklıkla görülüyor. Ateş bizler için geçiçi olarak sıkıntılı olabilecek bir durum. Fakat ateş aşının işe yaradığını ve bağışıklık sistemimizin tepki verdiğinin bir göstergesi. Bu yüzden dayabileceğim kadar bir ateş için ilaç almamaya karar vermiştim.

Enjeksiyondan 2 saat sonra hafif kol ağrım başladı. İlk dozda enjeksiyonu yapan sağlık personeli biraz dikkatsiz olduğundan kol ağrım oldu diye düşünmüştüm. Maalesef yanılmışım. Aşıya karşı bağışıklık sisteminin verdiği bir başka tepkiymiş. Aşıdan 12 saat sonra kol ağrısı günlük aktivitelerimi etkileyecek kadar fazlaydı ama uyutmayacak kadar kötü değildi. İlaçsız devam ettim.

İlk dozun aksine halsizlik bu sefer daha fazlaydı. 6. saatten sonra biraz dinlendim. Aşının işe yaradığının ve bağışıklık sistemimin istenen tepkiyi verdiğinin bir başka göstergesiydi. Hiç bir tepki olmasa daha huzursuz olurdum. Akşam saatlerinde halsizliğim biraz azaldı.

Uyumadan önce ateşten eser yoktu. Biraz kol ağrısı uyumama engel olmamıştı. Uykumun ortasında uyandım ve sırtım terlemişti. Bilinen bir başka yan etkiydi. Ateşim yoktu veya çıkıp inmişti. Kafamı koyup uyumaya devam…

İkinci Gün

Biraz fazla uyku sonrası güne başladım. Kol ağrım hafiflemişti. Halsizlik yoktu. Bu yazıyı yazarken tam da bu noktadayım. 2-3 saat sonra interefon enjeksiyonumu yapacağım. İlk dozda herhangi bir sorun olmamıştı. Bunda da olacağını düşünmüyorum.

Yazıyı tam da bu anda yazıyorum.  Üçüncü günü büyük ihtimalle yazmama gerek bile olmayacak. Eğer beklemedik bir şey ile karşılaşırsam bu yazıyı güncelleyeceğim.

Küçük Tedbirler

İlk doz tecrübemde olduğu gibi vitamin ve mineral takviyelerime ara verdim. Şeker içerikli gıdalardan uzak durdum. Ağrı kesici kullanmadım aşı verimini düşürmemek için.

Biontech İkinci Doz ve MS EMES Multipl Skleroz Özetle

Yan etkiler anlamında sadece halsizlik ilk doza göre biraz fazla oldu ve küçük bir gece terlemesi yaşadım. Şikayet edebileceğim bir yan etki yaşamadım. Covid-19’a karşı %95’e varan koruma bu yan etkiler için hiç bir şey.

Hastane ortamı bu sefer sorunsuzdu. Sanırım yetkililer gerekli eksiklikleri görmüş ve önlemlerini almış.  Yetkililere teşekkür ediyorum.

Risk/Kazanç değerlendirmenizi yaparken yan etkilerin çokta ağır olmayabileceğini muhakkak göz önünde bulundurun ve sağlık profesyonelleri ile değerlendirmenizi buna göre yapın.

İyi bir maske, yeterli sosyal mesafe, kapalı ortamlarda gereksiz bulunmamak ve kişisel hijyen…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir