Multipl Skleroz MS EMES Nedir

Benim Yolculuğum

Benim yolculuğum – 2017 yılının şubat ayıydı. Üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyordum. Şüphesiz hayatımda en ağır geçirdiğim enfeksiyonlarından birisiydi. İşlerimin yoğun olduğu ve ayakta olmam gereken dönemlerdi. 1 hafta sonra önemli bir iş anlaşması yapmam gerekiyordu. Doktorum muayene sonrası damardan antibiyotik önerdi. Sıkça antibiyotik kullanmıştım ama damardan ilk defa alacaktım. Önemli işleri düşünüp yaptırdım.

Kötü Enfeksiyon Sonrası İyileşme

Biraz dinlenme ve ilaçlar sonrası daha iyi hissetmeye başlamıştım. Hafif öksürüğüm vardı. Ek olarak ayaklarımda ilginç bir kuruma hissi. Nemlendirici sürüp hayatıma devam ediyordum. Daha sonra inatçı öksürüğüm ve kontrol için kulak, burun, boğaz doktoruma gittim.

Hayat İlginçleşiyor

İyi haber enfeksiyon ile ilgili bir rahatsızlığım yoktu. Fakat doktorum bende nörolojik belirtiler gördüğünü ve bir nöroloğa görünmemin iyi olacağını söyledi. Ertesi gün için nörolog randevumu aldım. Ayaklarımdaki kuruma hissi artmıştı ve sanki kesikler var gibi hissediyordum. Sanırım vücudumda başka bir şeyler dönüyordu.

Nöroloji İle İlk Tanışma

Hayatımda daha önce hiç nöroloğa gitmemiştim. Hikayemi anlattıktan sonra bir kaç test yapacağını söyledi. Bunlardan birisi bacaklarımda elektrik iletim testiydi. Enfeksiyon sonrası başlayan nörolojik bulguların Guillain-Barré Sendromu olabileceğini söyledi. Daha sonra bir MR testi istedi. Ertesi gün için bir randevu aldım.

Tık Tık Tık Tok Tok Tok

Sabah kalktığımda kesik gibi hislerimin arttığını ve ayaklarımdan yukarı doğru yayıldığını fark ettim. Diz hareketim ilginç bir şekilde bozulmuştu. Artık yüzde yüz emindim vücudumda daha önce hiç yaşamadığım bir şeyler döndüğüne. Özel bir işletmede MR’a girdim ve tam 3 saat sürdü. Çıktığımda diğer insanların bakışı korkutucuydu. Kuşkusuz benim için berbat bir tecrübe olmuştu. Yarını sabırsızlıkla bekliyordum.

benim yolculuğum
Bazen mutlu bazen mutsuz eder…

MS Yolcusu Kalmasın

Belirtilerim iyice artmıştı ve ek olarak boşaltım sistemi sorunlarım başlamıştı. Arkadaşımın yardımı ile hastaneye gittim. Doktor MR’ları inceledi ve MS olduğumu söyledi. Böylece benim yolculuğum başlamış oldu. Doktorum MS’in ne olduğu hakkında bilgiler verdi. Yasın 5 evresinin ilki olan reddetme başlamıştı. Hemen bir başka doktordan randevu aldım. İlk çekilen MR sonuçlarımın düşük kalite olduğunu söyledi ve bir başka yere yönlendirdi. Ayrıca VEP adı verilen bir test istedi. İlk seferinde 3 saat süren MR bu sefer 1 saatten biraz fazla sürdü. Sonuçları aldıktan sonra gelmemi söyledi.

Kaçış Zorlaşıyor

Belirtilerim iyice artmıştı ve düzgün yürüyemiyordum. Sırtımda ilginç bir kaşınma başlamıştı ve konuşma bozukluğu da eklenmişti. Garip bir umut ile doktorun MS olmadığımı söylemesini bekliyordum. Merdivenlerden zorlukla yukarı çıktım ve randevuma geldim. Bir başka doktordan daha MS olduğumu duydum. Tipi ataklı tekrarlayan MS’ti. Biraz bilgilendirme, koruyucu tedavi seçimleri, hastanede kortizon tedavisi. Koruyucu tedaviye erken başlamamın iyi olacağını söyledi.

öfke

Artık Şüphe Yok Ama Ya Öfke?

İstesemde istemesemde artık reddedemeyeceğim bir gerçeğim vardı. Ben bir MS hastasıydım. Tek bildiğim Pentagram Müzik Grubu Solisti Murat İlkan‘ın bu hastalık yüzünden grubu bırakmış olmasıydı. Çok nadir duyduğum bir hastalıktı. Sıklıkla korku hikayesi gibiydi. Niye ben? Neden oldu? Kötü beslenme, ofis hayatı, stres, tembellik, yeterince spor yapmamak, alkol. Sorular, sorunlar, kızgınlık, öfke. Bolca kendime kızdım bu dönemde. Bunun bir ceza olduğunu düşündüm. Böyle olmak zorunda mıydı? Özetle devasa bir öfke, isyan ve mutsuzluk. Ek olarak korkular. Benim yolculuğumda yasın 5 evresinin ikinci evresi öfkeye merhaba demiştim. Nöroloğum ile görüştüm ve destek almamı önerdi. Psikologları ve psikiyatristleri sevmeyen ben sanırım desteğe muhtaçtım. Öfkemi kendim dindiremiyordum. İlerleyen günlerde ne kadar doğru bir karar verdiğimi görecektim.

Benim yolculuğum yazı dizisi ilerleyen günlerde devam edecek…

Ben Kategorisinde Yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir